قرآن و حدیث
آیا ضدعفونی کردن حرم‌های معصومین(ع) با آیه تطهیر منافات ندارد؟
1399/01/07، 20:05:58
پاسخ   ( 1399/01/07 ؛  20:07:39 )

پاسخ اجمالی

آیه تطهیر مربوط به طهارت باطنی ائمه است و شامل طهارت ظاهری ایشان نمی­شود، چه رسد به حرم­های ایشان؛ بنابراین تطهیر و پاکیزگی حرم اهل بیت = منافاتی با طهارت باطنی ایشان در آیه تطهیر ندارد.


پاسخ تفصیلی

پرسش‌گر محترم؛

آیه تطهیر[i] مربوط به طهارت و پاکی اهل بیت(ع) از گناهان و از هر گونه خبث باطنی ایشان است و ارتباطی به طهارت و نجاست اصطلاحی در فقه نسبت به خود ائمه طاهرین و اهل بیت(ع) ندارد، تا چه رسد به حرم‌های ایشان؛ از این‌رو چه بسا عضوی از بدن یکی از امامان(ع) نجس می‌شد و آن امام  با شستن آن قسمت، نجاست را از خود زائل می‌نمود.

همچنین گاهی حرم امامان، دچار آلودگی و نجاست شده یا دچار حشرات موذی می‌شود، که خادمین محترم حرم‌ها آن آلودگی را بر طرف نموده و آن حشرات را که مزاحم زائرین هستند از بین می‌برند؛ حال فرقی نمی‌کند که آن ماده‌ آلوده‌کننده یا آن موجود موذی با چشم دیده شود و یا مثل ویروس -که موجب آلودگی و بیماری زائرین می‌شود- با چشم دیده نشود و فرقی نمی‌کند آن ماده‌ که خادمین بدین منظور استفاده می‌کنند، آب بوده یا سم باشد و یا مواد ضد عفونی کننده.

 


[i]. احزاب، 33: «إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً»؛ (خداوند فقط مى‏خواهد پليدى و گناه را از شما اهل بيت دور كند و كاملًا شما را پاك سازد).